Deputy Commander JFC-Brunssum

Lieutenant General Juan Campins

Spanish Army

Lieutenant General Campíns was born in Palma de Mallorca (Balearic Islands).  He joined the Army in 1973 and was commissioned as an Artillery Lieutenant in 1976 on posting to the 14th Training Centre.  In 1977, he transferred to the Artillery School in Segovia to be a trainer.  He was promoted to Captain in 1979 and served as a field artillery battery commander for three years in the 25th and the 41st Field Artillery Regiments and as an air defence artillery battery commander for five years in the 91st ADA Regiment.
 
He was promoted to Major in 1989 and, after graduation from the General Staff School in 1991, he was posted to the Defence Policy Directorate in MOD Madrid.  In 1995 he transferred to the Spanish Rapid Reaction Division HQ as an operations staff officer.
 
Following promotion to Lieutenant Colonel in 1997, he was posted to the Plans and Policy Division of the Army General Staff where he contributed to NATO and European Union policy and defence planning.  From 2002 he commanded I/71 ADA Battalion until April 2004 when, following promotion to Colonel, he returned to MOD Madrid as Head of the NATO and European Defence Branch of the Defence Policy Directorate.  In December 2005 he was appointed to command the 74TH HAWK- PATRIOT ADA Regiment, located in Seville and San Roque (Cádiz).
 
As a Brigadier General he was selected to be the Chief of Cabinet of the Spanish CHOD in May 2008, where he remained after further promotion to Major General in September 2010 until July 2012.  In November 2012, he joined the Spanish Joint Staff as Head of the Strategy and Plans Division.  
 
Following promotion to Lieutenant General, he was assigned to be the Deputy Chief of Army Staff in May 2014 and subsequently to Joint Force Command Brunssum in June 2017 as the Deputy Commander.
 
LTG Campíns completed two tours of duty in the former Yugoslavia: first, in 1994 as a Land Ops officer in the UNPROFOR HQ, Zagreb; and second, in 2002 as the JOC Shift Director in KFOR HQ, Pristina.  He also served in the US CENTCOM Coalition Coordination Centre (Tampa, USA) as the Spanish National Representative from November 2007 to March 2008.
 
LTG Campíns is a graduate of the Spanish Army General Staff course.  He has also completed the High Level courses of the NATO Defence College and the European Security and Defence College of the European Union.  He attended the US Army Maintenance Management and Depot Operations Management course at the Army Logistics Management Centre (Fort Lee, VA) and the Spanish Radar and Fire Control Units course.
 
LTG Campíns is married to Teresa and they have four children.
Current as of 08 June 17



 

     Find us on ...Military Command StructureSitemap

 Facebook      Twitter       Rss       Youtube       Flickr